Yasmin, (0,03 mg+3 mg), tabletki powlekane, 21 szt. (2024)

Opis

Lek Yasmin jest z złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zawiera w składzie2 żeńskie hormony płciowe: drospirenon i etynyloestradiol.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: Etynyloestradiol(Ethinylestradiolum) iDrospirenon(Drospirenonum).

Każda tabletka powlekana zawiera 0,030 mg etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum) i 3 mg drospirenonu (Drospirenonum).

Substancje pomocnicze:Rdzeń tabletki:laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K25, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Jedną tabletkę leku Yasmin przyjmuje się codziennie, w razie konieczności popijając niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez, ale należy przyjmować je codziennie, mniej więcej o tej samej porze.

Jeden blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy przyjąć tabletkę. Jeśli, na przykład, przyjmowanie leku zaczyna się w środę, należy wziąć tabletkę z oznaczeniem „ŚR” obok niej. Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałki na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek.

Następnie nie należy przyjmować tabletek przez 7 dni. Podczas tej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (zwanej tygodniową przerwą) powinno wystąpić krwawienie. Krwawienie, zwane również „krwawieniem z odstawienia”, zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy.

W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Yasmin (to znaczy po 7-dniowej przerwie), należy rozpocząć kolejny blister, nawet jeśli krwawienie nie zakończyło się. Oznacza to, że należy rozpocząć kolejny blister w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie powinno występować tego samego dnia każdego miesiąca.

Jeśli przyjmuje się lek Yasmin zgodnie z zaleceniami, ochrona przed zajściem w ciążę istnieje również podczas 7-dniowego okresu przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Działanie

Lek Yasmin hamujeowulacjei zmieniakonsystencjęśluzu szyjkowego.

Wskazania

Yasminstosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu. Nie należy stosować leku u pacjentek:z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, z ryzykiem tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, z zapaleniem trzustki,z ciężkimi chorobami wątroby, z ciężkąlub ostrąniewydolnościąnerek, z nowotworem złośliwym narządu rodnego lub piersi, z rozrostem endometrium, z krwawieniem z dróg rodnych o nieznanej etiologii, w ciąży lub jej podejrzeniem.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące często(występują u od 1 do 10 na każde 100 pacjentek):zaburzenia miesiączkowania, krwawienie niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból piersi, tkliwość piersi,bóle głowy, nastrój depresyjny, migrena,nudności,gęsta, biaława wydzielina z pochwy, kandydoza (zakażenie grzybicze).

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Yasmin tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zabezpiecza przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przyjmowanie leku może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ale ostateczną decyzję o możliwości jego stosowania podejmuje lekarz na podstawie wywiadu.

Podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych należy systematycznie badać piersi, a jeśli pacjentka wyczuje jakiekolwiek zgrubienie powinna skontaktować się z lekarzem.

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z następujących stanów: choroba nowotworowa w bliskiej rodzinie; choroba wątroby lub pęcherzyka żółciowego; cukrzyca; depresja; choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalne choroby jelit); zespół hemolityczno-mocznicowy(zaburzenia krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek); niedokrwistość sierpowatokrwinkowa(dziedziczna choroba czerwonych krwinek); podwyższony poziom tłuszczów we krwi(hipertriglicerydemia); wymagany zabieg chirurgiczny;pacjentka bezpośrednio po porodzie, wówczas jest ona w grupie podwyższonego ryzyka zakrzepów krwi; zapalenie żył pod skórą;żylaki; padaczka; toczeń rumieniowaty układowy; choroby, które po raz pierwszy pojawiły się w czasie ciąży lub podczas wcześniejszego stosowania hormonów płciowych; obrzęk naczynioruchowy.

Stosowanie złożonych hormonalnych leków antykoncepcyjnych, takich jak lek Yasmin jest związane ze ;większeniem ryzyka zakrzepów krwi. Szczegóły odnośnie zakrzepów krwi jakie powinna wiedzieć pacjentka dostępne są w ulotce dołączonej do opakowania.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu: padaczki (np. prymidon, fenytoina, fenobarbital, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat); gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna); zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, newirapina, efawirenz); zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (np. boceprewir, telaprewir); innych chorób zakaźnych (np. gryzeofulwina); wysokiego ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach krwionośnych płuc (bozentan);nastrojów depresyjnych (ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)).

Lek Yasmin może wpływać na działanie innych leków takich jak, np. leków zawierających cyklosporynę; leku przeciwdrgawkowego - lamotryginy (może to prowadzić do zwiększonej częstości występowania drgawek).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Yasmin jest przeciwwskazany w ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku Yasmin w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chciałaby stosować Yasmin w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produkt leczniczy Yasmin jest wskazany do stosowania wyłącznie u pacjentek po pierwszej miesiączce.

Yasmin, (0,03 mg+3 mg), tabletki powlekane, 21 szt. (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated:

Views: 6339

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.